Съвети за новите татковци от психолог
Снимка: Guliver / Getty
В първите дни след раждането майката изпитва такъв прилив на сила, че всички си мислят, че от нищо не ѝ пука и е готова да премести планини. Всъщност това е временно състояние. Истината е, че в следродилния период тя се нуждае от подкрепата на близките си повече от всякога.
Трябва да сте много внимателни със съветите и оценките си, защото тя е особено уязвима и всяка случайно изпусната дума може да я нарани, обяснява психологът Евгения Август.
В този период всички роднини се интересуват как е новороденото и забавят да попитат как е майката.
Раждането е сложен физиологичен и психически процес, който има много и различни последици. Например младата майка може да има болка в гърба, таза или слабините, матката да ѝ причинява неприятни, болезнени усещания и контракции по време на кърмене, шевовете да я болят ...
Тя ще се възстановява дълго, а хормоналните промени ще влияят на настроението ѝ. Всяко малко нещо ще я разплаква.
Когато плаче, тя по-лесно се справя със стреса след раждането и успява да се примири със загубата на предишния безгрижен живот. Към това се наслагва умората от безсънните нощи, безкрайното кърмене и целодневната работа около бебето.
Добре е в този момент съпругът да бъде нейна опора, да избягва неуместни забележки и изказвания, като ...
Изглеждаш зле!
Първите два месеца след раждането жената се възстановява и свиква с новата роля. Не я критикувайте, подкрепете я! Питайте по-често: „Какво мога да направя за теб? Как мога да помогна?"
Отменете я в някои грижи около бебето: изведете го на разходка с количката през през уикендите, създайте график за ставане през нощта, осигурете ѝ храна и топли напитки, когато тя храни бебето (майките често искат да ядат по време на кърмене). Останете с бебето, за да може тя да се изкъпе или да излезе за малко от дома без малкия пискун.
Снимка: Guliver / Getty
Ти не си домакиня! Не готвиш /не изми/не изпра/не изглади
Има дни, в които новородено по цял ден "виси" на гърдите на майката. Една жена се нуждае от вашата помощ при готвене/пране/чистене. Свършете сам някои ежедневни задачи или ги делегирайте на някой, който да ги свърши вместо вас. Ако е възможно, поръчайте покупки онлайн или направо готова храна.
Какво се оплакваш, аз не помагам ли за бебето
След като бебето дойде у дома, някои мъже поемат само една отговорност - да печелят пари. Може би те просто не разбират с какво друго могат помогнат. Ако не знаете, питайте съпругата си с какво може да се включите и поемете инициативата.
За бебето още от първите дни присъствието на баща е много важно.
Ти си майка, трябва да ти харесва да си с бебето
Да си родител е работа. Дори да ви харесва, след 8-10-часов работен ден неминуемо се появява умора. И ако системно не се наспивате и нямате време да се храните спокойно, умората става хронична. Всяка работа е радост, когато има възможност да се разсеете и да се отпуснете.
Не печелиш, така че няма маникюр, нито нова блуза
Жената трябва да е до детето през първите години след раждането му. Неуместно е да я упреквате, че не печели пари. Дайте ѝ финансова възможност да остане с детето, докато то е малко и има нужда от това. И не ѝ натяквайте, че вие храните и издържате семейството.
Ти изобщо не ме обичаш! Грижиш се само за бебето
Искате романтика? Създайте я сами: подарете ѝ цветя, прегърнете я, докато сте на разходка, кажете ѝ, че я обичате. Не се страхувайте пръв да покажете любовта си, не оставяйте цялата инициатива на жена си.
Всяка двойка трябва да приеме факта, че родителството променя всичко.
Останете партньори в новите житейски обстоятелства и се грижете един за друг. Не забравяйте, че любовта и взаимното уважение са в основата на едно силно семейство.
Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари